Koruma Eğitim Programı

Dog Sports Istanbulda pet köpeklerine koruma eğitimi hizmeti sunmaktayız. İki farklı koruma eğitimi programımız bulunmaktadır. Şahıs koruma eğitimi ve alan koruma eğitimi.

Bu iki eğitim programı için köpeğinizin fiziksel ve zihinsel olarak yeterli olması gerekir. Daha detaylı açıklamak gerekirse köpeğinizde bu iş gereken güdüler olmalıdır ve köpeğiniz bu iş için gerekli olan fiziksel hareketleri yerine getirebilmelidir. 

 

 

 

Şahıs Koruma Eğitimi:

Sanılanın aksine güvenilir ve başarılı bir şahıs koruma köpeğinin eğitimi ısırma çalışmalarından önce iyi bir itaat eğitimi gerektirir. Bunun için eğer iyi ve güvenilir bir şahıs koruma köpeği istiyorsanız iyi bir itaat çalışma programı hazırlamalısınız.Köpekten köpeğe değişmekle beraber biz Dog Sports İstanbulda şahıs koruma eğitimlerine ortalama 15 aylık civarı başlamaktayız. Şahıs koruma eğitimi alacak köpeğimiz ısırma çalışmalarına fiziksel ve zihinsel olarak yeterli olduğunda başlanması gerekmektedir.

 

Eğer köpeğinizin koruma eğitimine hazırlamak istiyorsanız buna hazırlayıcı egzersizleri yapmakla beraber köpeğinize koruma egzersizinde kullanıcak komutlarıda gençken çalıştırabilirsiniz.

 

  • Yanınızda düzgün yürümesi
  • İtaat komutlarına düzgün uyması: Otur, yat, bekle, gel
  • Sosyal ve uyumlu bir köpek olması.

 

Sanılanın aksine her Alman Çoban Köpeği, Doberman, Rottweiler v.b. iş köpeği ırkları karakteristik olarak bu iş için uygun değildir. Bu ırk köpeklerin bu işi yapabilme oranları diğer ırklara oranla daha yüksektir ama bu bütün bu ırka mensup köpekler bu işe uygun demek değildir.

 

Bu yüzden koruma işi için köpek seçeceğimiz zaman çok dikkatli davranıp hedefimiz doğrultusunda tercihler yapmalıyız.

 

Korkak ve çekingen köpekler kesinlikle elenmelidir. Sadece zihinsel ve fiziksel olarak sağlıklı köpekler sert eğitimlerden geçebilir. 

 

Örnek:

 

Kalça displaazisi veya dirsek displaazisi olan bir köpek koruma çalışması için gereken hareketleri sergilerken zorlanır. Bununla beraber kalıtsal olan göz bozuklukları, epilepsi v.b. rahatsızlıklarda işini yapmasını engelleyebilir.

 

Fiziksel Olarak İstenilen Özellikler

 

  • Köpek kesinlikle sağlıklı olmalıdır.
  • Düzgün ve hızlı şekilde yürümeli ve hareket etmelidir.
  • Güçlü ve kaslı bir vücudu olmalıdır.
  • Optimal derecede duyuları çalışmalıdır. 
  • Çalışacağı iklime uygun bir ırk olmalıdır.

 

Zihinsel Olarak İstenilen Özellikler

 

Şahıs koruma köpeğinde istediğimiz genetik olarak zihninin bu işe uygun olması. Hızlı bir işi öğrenebilmesi ve uygulayabilmesi. Etkin bir şekilde öğrenip farklı durumlardada bunu gerçekleştirebilmesi.

 

Alan Koruma Eğitimi: